0-12 AY ÇOCUĞUN SOSYAL GELİŞİMİ

Yeni doğan döneminde n itibaren bebeğin  sosyal becerileri hızla gelişir. Daha anne karnında bile huzurlu sevgi dolu bir anneden doğan bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi ile huzursuz olan ya da istenmeyen gebelik geçiren anneden doğan bebeğin gelişimi aynı değildir..

Çocuk hayatının ilk iki yılında ihtiyaçlarını ağlayarak belirtir. Öyle ki ebeveynler çoğunlukla çocuğun ağlamasından ne istediğini çıkarır. Uyku ağlaması, açlık ağlaması, altı kirli ağlaması gibi. Özellikle ilk 2 ay çocuğun tek sosyalleşme şekli ağlamaktır. Bu nedenle ağlamasına büyükler tarafından verilen tepki çok önemlidir. Çocuk her ağladığında sevgiyle yanına gidilip ihtiyacı giderilmelidir. Bu çocuğun sevildiğini anlamasını sağlayacak ve çevresine karşı güven duymasına yardımcı olacaktır. Bu yapılmazsa ya da farklı kişiler farklı tepkiler verirse örneğin anne sevgi dolu yaklaşıp baba ya da bakıcı asık suratla ya da kızarak çocuğun ihtiyacını gideriyorsa, çocuğun kafası karışır ve kendini değersiz hisseder. Bu konuda tutarlı yaklaşım çok önemlidir.

0-2 Ay Bebeğin Sosyal Gelişimi

0-2 aylık bebekler çevresindekileri sesinden tanır. O yüzden bebekle bol bol konuşmak onun psikolojik ve sosyolojik gelişimi açısından son derece önemlidir. Hatta bazen çığlık çığlığa ağlayan bebeğinizle konuşmaya başlarsınız ve birden sakinleşir. İşte bu ağlama nedeni çocuğun sosyal ihtiyacını gösterir.

2. ayla birlikte çocuk gülümsemeye başlar. Bu da sosyal gelişim için çok önemlidir. Onunla konuştuğunuzda nasıl mutlu olduğunu gülümsemesiyle gösterir.

2-6 Ay Bebekte Sosyal Gelişim

Aynadaki yansımasını tanır. Gözden kaybolan nesneleri aramaz gitmişse yok olmuştur. Çalışan annelerin çocukları o yüzden henüz annenin arkasından ağlamazlar. Anne ya da kendi bakımıyla ilgilenen kişiyle arasında duygusal bir bağ kurmuştur. En çok onun kucağında huzur bulur.

6 -12 Ay Arası Çocuğun Sosyal Gelişimi

7.aydan sonra tek bir kişiye bağlanır. Hep onunla olmak ister. Kucakta olmaktan çok hoşlanır. 9. ayda artık kaybolan nesnelerin yok olmadığını kavrar ve arar. Anneden ayrılmak istemez. Ancak bu aylarda çocuğun bağ kurduğu kişi dışında da kişilerle vakit geçirmesi sosyalleşmesi açısından önemlidir. Hatta bir yaşına doğru akranlarıyla küçük buluşmalar sosyal gelişimi için olumlu olabilir. Ancak bu buluşmalardan ebeveynler çok bir şey beklememelidirler. Çünkü çocukta henüz oyun oynama becerisi gelişmemiştir. 9 ay civarı bebeğiniz yabancılardan korkabilir. Bu ebeveynleri tedirgin edecek bir durum değildir. Gelişiminin bir parçasıdır. Bu durumu çabuk atlatmak için eve kapanıp yabancılardan uzak durmak yerine çocuğun mümkün olduğunca sosyal ortamlara girmesini sağlamak daha doğru olur.

1 yaşına geldiğinde ise artık nesneleri tanır sizinle küçük küçük oyunlar oynayabilir. Çocuğun sosyal becerisi gelişmeye çok müsait bir dönem olduğu için çocukla bol bol oyun oynamalı, etrafı tanıtmalı, insanları tanıtmalı yani mümkün olduğunca sosyalleşmesine olanak tanımalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir