1-2 AY ARASI BEBEK GELİŞİMİ

Bebeğiniz artık dış dünyaya uyum sağladı. Siz de onu daha iyi tanıdınız. Ağlamasının tonundan ne istediğini yavaş yavaş anlamaya başladınız. Korkmayın bu ay sizin ve bebeğiniz için daha kolay geçecek. Gaz sancısı ve kolik başınıza dert olmaya devam etse de 3. Ayın sonuna doğru azalıp kaybolacağını bilmek içinizi rahatlatsın.

2 aylık, daha küçük demeyin 2 aylık bebek gelişimini izlediğinizde ilk aydan farklı başarabildiği pek çok şey olduğunu göreceksiniz.

2 Aylık Bebeğin Yapabildikleri                              

Artık size gülücükle tepki verebilir. İlk ayın sonlarında öğrendiği gülücüğü daha sık kullanmaya başlar. Kendiliğinden de daha çok gülmeye başlar.

1.5 aylık olduğunda çıngırağa ve sesli oyuncaklara net tepkiler verir.

Artık daha küçük nesneleri de fark edip tepkiler verebilir.

Eline verdiğinizde oyuncağı tutabilir.

İçinde sessiz harfleri de barındıran agu gibi sözcükler söylemeye başlar.

Başını dik tutabilir.

Karnının üstüne yatırırsanız 45 derecelik açıyla başını kaldırabilir.

İki elini kavuşturabilir. Hatta iki elini kavuşturup emmeye bayılabilir.

Yaklaşık 15cm uzağındaki bir kişiyi ya da nesneyi 180 derece takip edebilir.

2 Aylık Bebeklerde Beslenme

İlk 6 ay kesinlikle anne sütünün önemi tartışılamaz. Ancak bazı anneler maalesef erken çalışmaya başlamak zorunda kalabilir. Eğer izin süresi uzatılamıyorsa anne sütünün azalmaması ve bebeğin anne sütünden mahrum kalmaması için annenin pompayla her iki göğsü onar dakika çekip sütü bu şekilde biriktirmesi bebek için oldukça faydalıdır. Anne sütü saklamak için özel üretilmiş poşetlere koyup üzerine tarih yazdıktan sonra bu sütü derin dondurucuda 4-6 ay kadar saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklanılan sütün ise 24 saat içerisinde tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer süt oda sıcaklığındaysa 4 saat içerisinde tüketilmelidir.

Anne işe dönmese bile bu şekilde anne sütünün derin dondurucuda saklanmasında yarar vardır. Anne hastalanabilir. Acil durumlar ortaya çıkabilir, süt erken kesilebilir. Bu durumlarda tedbirli olmak açısından bu imkandan yararlanmak en iyi yaklaşım olur.

İlk aylarda bebeğin ayda 600-900 gr alması beklenir. Doğum kilosuna göre her bebekte olması gereken kiloyu buna göre hesaplayabilirsiniz.

2 Aylık Bebeğin Görme ve İşitme Yetisi

Bebeğiniz artık daha net görüyor. Pastel renkleri de fark etmeye başladı ancak yine de onun ilgisini canlı renkler çekecektir. Oyuncak alırken buna dikkat etmenizde fayda var. Siz konuşurken dilini hareket ettirir. Bunun nedeni sizi taklit etme isteği yani konuşmaya hazırlıktır.

Çok uzağı göremese de kazandığı en büyük özellik nesneleri takip etme özelliğidir.

İkinci ayda işitme duyuları da gelişir. Sesleri çok daha net olarak algılamaya başlar. Hatta uzun süre annenin sesini duymazsa kendini güvende hissetmez ve endişelenir.

Artık kalın-ince ses ayrımını yapabilir. Yani anne ve babanın sesini rahatlıkla ayırabilir.

Bebeklerde işitme duyusu geliştikçe konuşması da gelişecek kendisi sesler çıkarmaya başlayacaktır.

Bu ayda dinlediği aynı melodileri tanıyıp tepki verebilir. Aynı müziği, aynı masalı dinletirseniz bunlara karşı alışkanlıklar geliştirebilir.

Bu ayda bebeğinizle bol bol konuşun. Bu onun gelişimi açısından tahmin ettiğinizden çok daha yararlı. Ona sevginizi sözcüklerle ve tensel temasla hissettirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir