2-3 AY ARASI BEBEK GELİŞİMİ

Artık bebeğinizle geçireceğiniz keyifli bir zaman dilimine girmek üzeresiniz. Bebeğiniz etrafında olup bitenin yavaş yavaş farkına varmış ve tepkiler vermeye başlamıştır bile…

3 Aylık Bebeğin Yapabildikleri

Artık bebeğinizin gelişimi çok hızlı ilerlemektedir. Ellerinden tuttuğunuzda başını kaldırır.

Bu ay bebeğinizin beyin gelişimi baş döndürücü bir hıza ulaşacaktır. Sizin sesinizi pür dikkat dinlemekle kalmaz sesinize tepkiler verir. Etraftaki her şeyi izleyebilir.

Gaz ve kolik sancıları bir hayli azalmış, anne için de bebek için de rahat bir döneme doğru adım atılmıştır.

Ayakları üstüne dik tuttuğunuzda yere basıp adım atma hareketi yapmaya başlar. Ancak tabi ki yürümesine daha aylar olduğunu unutmayın. Bütün ağırlığını verip ayakları üstüne bastırmaya çalışmak, ya da kucakta oturtarak tutmak sakıncalı olabilir. Çünkü bebeğinizin kemik ve kas yapısı henüz yeterince gelişmemiştir.

Bebeğiniz bu ay artık ellerini keşfetti ve ne işe yaradıklarını biliyor. 3. Ayın sonunda eliyle tuttuğu oyuncağı sallamayı becerebilir. Ellerini bol bol ağzına götürür. Ellerini açar inceler, hareket ettirir, gözüyle takip eder. Adeta elleri onun oyuncağı haline gelmiştir.

Bu ayın en keyifli yanı bebeğin artık kişileri ayır edebilmesidir. Yani anne ve babasını tanıyıp onlara verdiği tepkilerin diğer insanlara verdiği tepkilerden farklı olması ebeveynlere haz verecektir.

Bu Ayda Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenebilir?

Tıpkı diğer aylarda olduğu gibi 2-3 ay arası bebek gelişiminde de özellikle beyin gelişimini desteklemenin en güzel yolu bol bol ilgi ve sevgidir. Ancak bu ay diğer aylardan farklı olarak bebeğin beyni çok hızlı geliştiği için onunla çeşitli faaliyetler yapmanız gelişimi açısından önemlidir. Bu ayda bebeğiniz ellerini yani dokunma duyusunu keşfetmiştir. Bu yüzden ona dokunsal oyuncaklar alıp ya da kendiniz üretip gelişimine destek olabilirsiniz. Tüylü, sert, yumuşak vb dokularla tanıştırmanız bu bakımdan iyi olacaktır.

Kırılma riski olmayan bir ayna kullanarak bebeğinizi kendisiyle tanıştırabilirsiniz. Yüzünü, ellerini aynada keşfetmek onun için eğlenceli olabilir.

Bebek Beslenme ve Uykusu

2-3 ay arası bebeklerde uyku düzeni yavaş yavaş oturmaya başlar. Bebek büyüdükçe anne uyku konusunda daha rahat bir nefes alabilir. Bu ay bebek deliksiz olmasa da gece uykusunu 6-8 saate kadar çıkarabilir.

Sabah erken uyanıyorsa öğleye kadar olan zaman diliminde 2-3 kere öğleden sonra da en az 2 saat gündüz uykusu uyuyabilir.

Geceleri ilk aylarda sık sık besleniyorken bu ayın sonunda gece uykusu alışkanlığı oluşturması için gece boyunca 2 kez beslenmesi yeterli olacaktır. Bu yüzden de gündüzleri iyi beslenmesine özen göstermek gerekir. Anne sütünün devamı için annenin kendine ve beslenmesine dikkat etmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir