4 YAŞ SENDROMU

Dört yaşındaki bir çocuk dışarıdaki dünyayı artık tanımaya, cinsiyet farkı gibi kavramların ayrımına varmaya başlamıştır. Ebeveynlerine sürekli sorular sormakla, oyun oynamakla ve insanların taklitlerini yapmakla hayata dair bilgi edinirler.

Yetişkinlikte olduğu gibi çocukluk çağında da sendromlar görülür. Sendrom kavramı, birbiriyle ilişkisi olmayan bazı davranış veya duyguların eş zamanlı olarak ortaya çıkma durumunu karşılar. Dört yaşındaki çocuklarda görüldüğü için bu sendroma uzmanlarca dört yaş sendromu denilmiştir. Çocuklar bu yaşlarda etraflarındaki her şeye karşı çok hassastırlar. Bu dönemde yetişkinlerin çocuklara oldukça anlayışlı davranmaları önemlidir. Bir çocuk her şeyden önce dört yaşına geldiğinde merak duygusu gelişir ve gördüğü her şey hakkında sorular sormaya başlar. Hayal güçleri gelişir ve kompleks cümleler kurmaya başlarlar. Hazır cevaptırlar. Sunduğunuz her öneriye karışı durup kendi dediklerini doğru kabul ederler. Malum sendrom sebebiyle sürekli “Hayır!” karşılığını veren bir çocuğu eğitme görevi tabii ki ebeveynlere düşüyor. Bu eğitim sürecinde yılmadan emek vermek, sürecin sonunda da çocukların sosyal hayata dahil olmaları konusunda oldukça sabırlı olmak gerek. Bu durumu önemsememek daha sonra büyük sorunlara neden olabilmekte.

Bununla beraber çocuklar bu dönemde cinsel kimlik kavramının farkına varıp kendilerini tanımaya başlarlar. Kendi cinslerindeki çocuklarla geçinemeyip karşı cinse yaklaşırlar. Bunun sonucunda mukayese ve rekabet duyguları gelişir, toplum kurallarını pür dikkat anlamaya çaba gösterirler. Bundan dolayı her şeye karşı meraklıdırlar.

4 Yaşındaki Bir Çocuk:

4 yaşındaki çocuğun yapabildiği davranışlar

 1. Üç tekerlekli bir bisikleti kolaylıkla sürebilir.
 2. İsmini, yaşını ve adresini söyleyebilir.
 3. Fazla işlem gerektirmeyen kıyafetlerini giyebilir.
 4. Tuvalet alışkanlığı kazanabilir.

Bu alışkanlığı gündüz uygulayabilirken geceleri anne ve babalarının yardımına gereksinirler.

 • Tek başlarına tuvalete gidip tuvalet kâğıdını ve sifonu kullanabilirler.  
 • Büyük-küçük ve uzun-kısa kavramlarını birbirinden ayırabilir.
 • Düz kesim yapabilir.
 • Kalem tutabilir.
 • Salıncakta yardımsız sallanabilir.
 • Hızlı koşabilirler.
 • Yirmiye kadar sayabilirler.
 • Söyleneni anlama yetenekleri gelişmiştir.
 • Renkleri birbirlerinden ayırabilirler.
 • Arka arkaya verilmiş birkaç komutu sırasıyla yerine getirebilirler.

Ebeveynler Bu Dönemde Nasıl Davranmalı?

Ebeveynlerin bu dönemde en çok yaptıkları yanlış bunu bir sorun hâline getirmeleridir. Kızmak, ceza vermek, katı kurallar koymak çocuğun daha da hırçın hâle gelmesine neden olur. Yeterince sakin olmak ve ona hayat karşısında yol göstermek için ebeveynlerin kendilerini geliştirmeleri gerekir. Çocuk ve yetişkin arasındaki ilişkinin iyi olması büyük bir önem teşkil eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir