0-1 AYLIK BEBEK GELİŞİMİ

Heyecanla beklediğiniz bebeğiniz artık kollarınızda. Bu muhteşem duyguyu tatmak için 9 ay beklediniz ama buna değdi. 9 ay boyunca hafta hafta bebeğinizin anne karnındaki gelişimini takip ettiniz. Aynı şekilde takip etmeye de devam edeceksiniz. Bakalım ilk bir ay bebeğinizin nasıl bir gelişim göstermesi gerekiyor?

İlk 28 gün bebek gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebekler genellikle 2.5kg ile 4 kg arasında doğarlar. 2.5 kg ve daha zayıf doğan bebeklerin bakımı ve beslenmesi konusunda daha hassas davranmak gerekir. Bu bebeklerin daha sık beslenmesi, daha hijyenik koşullarda bakılması elzemdir.

İlk ayda bebekler sıkı ve dar ortamları severler. Çünkü bu onlara anne karnını anımsatır. Ayrıca tensel temas onlar için çok önemlidir. Çünkü 9 aylık serüvenden sonra hiç bilmedikleri bir ortamdadırlar. Kendilerini güvende hissetmek isterler. Bu yüzden onları sık sık kucaklamak onlara iyi gelecektir.

Bu dönemdeki en önemli konulardan biri de beslenmedir. Anne sütü bebek için çok önemlidir. Bu yüzden annenin stressiz, uykusunu almış bir şekilde bol bol emzirmesi gerekir. Süt başlarda gelmeyebilir ya da çok az olabilir. Önemli olan pes etmeden sık sık emzirmektir. Unutmayın ki anne sütünü artırmanın en etkili yolu bol bol emzirmektir.

İlk hafta bebekler doğduklarındaki kilonun belirli bir kısmını verirler. Çünkü doğduklarında ödemlidirler. Zamanla bu ödem atılır. Bu yüzden bebekler ilk bir hafta kilo kaybedebilirler. Ailelerin bu konuda panik yapmaması gerekir.

Birinci hafta bebekler günde 8-12 kez beslenirler ve sık sık kaka yaparlar. Günün 18-20 saatini uyuyarak geçirirler. Sese ve ışığa hassasiyet gösterirler. Genellikle anne karnındaki duruş şekilleri olan ayakları karna çekerek durma pozisyonundadırlar. Elleri yumruktur.

Bebeğin İlk Muayenesi

Bebek doğumdan hemen sonraki muayeneden sonra 24 saat içinde tekrar muayene edilir. Bu muayenede bebeğin ağırlığı, kafa çevresi, boyu tekrar ölçülür.

Kalp ritmi, solunumu, gözde kırmızı röfle testi, iç organ muayenesi yapılır.               

Yenidoğan refleksleri incelenir.

Kalça çıkıklığı kontrolü yapılır.

Göbek, eller, ayaklar ve cinsel organ muayene edilir.

1.Ayın Sonunda Bebek Şunları Yapabilir

Göz teması kurabiliyor olması çok önemlidir. Bu ayın sonunda bebeğinizin göz teması kuruyor olması gerekir.

Düz bir yere yatırdığınızda kafasını kısa süre de olsa kaldırmayı başarabilir.

Çıngırak gibi sesli oyuncaklara ister ağlayarak ister sakinleşerek yanıt verebilir.

Az da olsa ağlama dışında da sesler çıkarabilir.

Kendiliğinden gülerek ya da sizin gülüşünüze tepki olarak gülebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu her bebeğin 0-1 aylık gelişim süreci farklıdır. Bunu ebeveynlerin göz önünde tutması gerekir. Ancak yine de bebeğinizde bu gelişmelerden birini veya birkaçını yoksa bu konuyu doktorunuzla görüşmeniz yerinde olacaktır. Özellikle prematüre bebeklerde gelişim basamaklarının arkadan seyredeceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir