Çocukların anne babalarıyla yatmalarının çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan birincisi annelerin bebeğin ihtiyaçlarını daha kolay karşılamak için onunla birlikte yatmasıdır. Bu durum zaman içinde çocukta bir alışkanlık halini alabiliyor. İkincisi ise Çocuğun korkularıdır. Çocuklar gece yalnız yatmayı hiç istemezler. Bir yolunu bulup anne babanın yanında yatmayı başaran çocuk sayısı az değildir. Ancak her şeye rağmen buna direnen ve çocuğunun kesinlikle yalnız yatmayı alışkanlık haline getirmesini sağlayan anne babalar da vardır.

Çocuklardaki Korkunun Sebepleri
Gecenin karanlığı çöktüğünde ve ortalığın oldukça sessiz olduğu bir ortamda duyulan en küçük bir tıkırtı çocuğun korkmasına sebep olabilir. Bunun yanında canavarlarla bol bol savaş yapılan bilgisayar oyunlarının da çocuğun gece korkmasına sebep olduğunu söylemek mümkündür. Küçük yaşlardaki çocuğun hayal dünyası çok geniştir. Bundan dolayı gece duyduğu en ufak bir ses onun hayal dünyasında geniş yankı bulmakta ve bilgisayar oyunlarında veya çizgi filmlerde gördüğü canavarlar bir anda ziyaretine gelmiş hissine kapılabilmektedir. Bir de izlediği filmlerdeki veya oynadığı oyunlardaki canavarların çocuğun rüyasına girmesi de korkunun başka bir sebebi olabilir.

Bu Durumda Ne Yapmalı
Çocukların daha uyumadan veya gördüğü bir rüya neticesinde korktuğu anda ilk yaptığı şey güvenli bir liman olan anne babanın yanına sığınmak olmaktadır. Bu durumda anne baba kesinlikle kararlı davranmalı ve çocuğu odasına götürüp çocuğun kendi odasında yatmasını sağlamalıdır. Şayet bunu yapmaz da çocuğu yanlarına alıverdiler mi işte o zaman çocuk, büyük bir zafer kazanmış olacaktır ve bundan sonra da her fırsatta soluğu anne babasının yatağında alacaktır.
Çocuklara kendi yataklarında uyuma alışkanlığı kazandırılması zordur. Ancak anne babasının yanında bir defa yattı mı bir çocuk oraya hemen alışıverir. Çünkü orada uyumak güvenlidir. Buna fırsat vermemek için çocukların kendi yataklarında uyuması konusunda taviz vermeden ısrarcı olunmalıdır. Kesinlikle çocuğun anne babayla yatmalarının sebepleri tam olarak belirlenmeli ve bu sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Anne Babayla Uyumanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Çocuk korktuğundan dolayı anne babasının yanına gelmişse ve anne baba da çocuğu yanına almışsa korku geçici olarak giderilmiş olur ancak bu durum korkunun pekişmesine de sebep olabilir. Bu sebeple sorunun geçici değil de kalıcı olarak giderilmesi için çocukla korkunun sebepleri üzerine konuşmak gerekmektedir. Çocuk, kendi yatağında yatmadığı sürece çocukta öz güven duygusu zedelenecek ve kendisini zayıf görecektir. Bu da kişilik gelişimine olumsuz yansıyacaktır.

Çocuğu Ayrı Odada Yatmaya Alıştırmak İçin Neler Yapılmalı?
Bebeklikten itibaren temel ihtiyaçları giderildikten sonra kendi yatağında yatmaya alıştırılmalıdır.
Çocuk uykuya geçerken veya uyku esnasında korkabileceğinden odası hafif aydınlatılabilir.
Çocuk odasının kapısı hafif aralık bırakılabilir.
Çocuk uykuya dalıncaya kadar yanında bulunulabilir ona kitap okuyabilirsiniz.