AŞIRI RAHAT AİLE TUTUMU

Özgüven eksikliği çocuklarda önemli sorunlardan biridir. Aileler açısından özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek çok önemlidir. Ancak bunu yaparken de bazen sınırlar iyi çizilmeyip çocuk özgüven noktasını aşıp şımarıklık noktasına gelmektedir.

Aşırı Rahat Aile Tutumu                                          

Aşırı rahat ebeveynler çocuklarına özgüven kazandırmak bahanesiyle üzerlerine düşen anne baba sorumluluklarını yapmamaktadırlar. Sorsanız çocuklarını özgüvenli ve rahat yetiştirdiklerini iddia ederler. Ancak bu aslında sorumluluktan kaçmaktan başka bir şey değildir.

Bu tür ailelerin çocukları aşırı rahat ve özgüvenlidir. Özgüvenli olması tabi ki takdir edilecek bir özelliktir. Ancak bu özgüven zaman zaman şımarıklık boyutuna ulaşabilir. Bu çocuklar istediği saatte yatar istediği saatte kalkarlar. Ailelerin hiçbir müdahalesi yoktur. En kötü tarafı başkalarının evinde, ya da başka arkadaşlarıyla beraberken de çevreye rahatsızlık verdiklerinde bu aileler hiçbir şekilde müdahale etmezler. Bu da zaten çevrenin tepkisine yol açar.

Bu aileler için okul başarısı önemli değildir. Tabi ki olması gereken çocuğun mutluluğunu okul başarısının önünde tutmaktır. Ancak başarı için çabalamak, çocuklara çalışma, azim, gayret duygularını, ödev sorumluluğunu kazandırmak da birer erdemdir. Bu tarz veliler okula ya toplantıdan toplantıya uğrarlar ya da hiç uğramazlar. Çocuğun okuldaki başarı durumu tamamen kendi inisiyatifindedir.

Ebeveynler çocuklarıyla arkadaş gibi olmalıdır. Çocuğunuzla arkadaş olun lafı aslında doğru bir söz değildir. Çünkü çocukların onlara doğru yolu gösterecek, yeri geldiğinde bir büyük gibi kanatlarının altına alacak, sınırlarını çizecek bir ebeveyne ihtiyaçları vardır.

Neden Kurallar Olmalıdır?

Çocuklar kurallara uymaktan hoşlanmazlar. Ancak aslında onlar da bilinçaltlarında uyacak sınırlar ararlar. Ebeveynlerin çizdiği sınırlar, koyduğu kurallar çocukları güvende hissettirler. Bu sınırlar onlara yol gösterici işaret levhaları gibidir. Ancak bu şekilde anne babalarının varlığını her an yanlarında hissederler. Bu yüzden çok katı olmamak kaydıyla sınırlar çizmek, kurallar koymak çocukların kişilik gelişimleri adına da faydalıdır.

Özellikle bazı çocuklar yapı olarak zaten rahattır. Bir de buna aşırı rahat anne babalar eklenince akademik başarıları oldukça düşer. Kişilik olarak bazı çocuklar ite kaka, yakın ders takibiyle anca başarılı olabilir. Aşırı rahat anne baba tutumlarında bu tarz kişiliğe sahip çocuklarda okul başarısı çok düşüktür.

Ayrıca rahat anne babaların yetiştirdiği çocuklarda hiç eleştirilmediklerinden dolayı, hatalarını görme şansı olmadığından hayatta her zaman kendilerini kusursuz görürler bu da toplum tarafından dışlanmalarına neden olur.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı her çocuğun, evlatlarının mutluluğunu merkeze koymuş ancak sınırlarını da çizmiş ebeveynlere ihtiyacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir