AYRILAN EBEVEYNLER VE ÇOCUK

AYRILAN EBEVEYNLER VE ÇOCUK
Anne baba ayrılığı en istenmedik ama son yıllarda da hızla artan bir durumdur. Bu durum çocuk hangi yaşta olursa olsun kolay bir durum değildir ve atlatması için yardıma ihtiyacı vardır. Ayrılan ebeveynler bu konuda ne kadar bilinçli davranır çocuğa doğru yaklaşırsa çocuk o kadar kolay atlatacak ve bu duruma adapte olacaktır. Çocuk kaç yaşında olursa olsun bu durumu bizzat anne babadan duymalıdır. Mümkünse birlikte söylemeleri daha uygun olacaktır. Ancak bunu yaparken birbirlerini suçlamadan, ayrılık sebebinin ayrıntılarına inmeden anlatmaları gerekir. Anlatırken çocuğa güven vererek, anne babasını istediği zaman görebileceğini, ebeveynler ayrılsa da çocuğu yine çok sevdiklerini anne baba ilişkisi olarak hayatlarında bir şey değişmeyeceğini vurgulamalıdırlar. Mahkemelerin velayeti verdiği ebeveyn, çiftler arasında buna engel bir durum yoksa bu süre kısıtlamasını hiç gündeme getirmeden çocuğun istediği zaman diğer ebeveyni de görebileceğini belirtmesi ve buna izin vermesi önemlidir. Annelik ve babalık kutsal bir bağdır. Bunun mekanik bir şekilde kâğıt üzerinde belirtilen kriterlerde olması zaten mümkün değildir. Çocuk ne zaman ihtiyaç duyarsa, ne zaman özlerse görüşme vakti o zamandır.
Okul Öncesi Dönem:
Özellikle bebeklik dönemi ve 1-3 yaş arası çocukların tam olarak olayları anlamlandıramadığı ve yetişkinlerin konuşmasını da sınırlı algıladığı bir dönem olduğu için korku ve kaygı hakimdir. Ağlama nöbetleri, normal seyreden gelişiminde gerilik, uyku bozuklukları, tuvalet eğitimini alan çocuklarda altını ıslatma, öfke nöbetleri görülebilir. Çocuk bu duruma alışana kadar her iki ebeveynle de bol bol görüşmesi sağlanıp iki ebeveynin de onu çok sevdiği hissettirilmelidir. Ayrıca bu dönemde çocuk kendini suçlayabilir.
Okul Dönemi
Bu dönemde olayları kendilerince anlamlandırabilirler. Kendini suçlama yerini ebeveynlerden birini koruyup diğerini suçlamaya dönebilir. Okul başarılarında düşüşler, içine kapanma kurallara uymama, okuldan kaçış davranışları görülebilir.
Ergenlik Dönemi
Ergenlik dönemi zaten kedi içinde zor bir dönemdir. Buna ilave çocuk bir de böyle bir durumla karşılaştığında ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekir. Çocuk bu durumda ebeveynleri suçlayabilir. Kötü alışkanlıklara yönelme ya da evden kaçma görülen durumlardır. Ebeveynlerden birine ya da her ikisine birden öfke patlaması yaşayabilir.
Doğru Ebeveyn Yaklaşımı
Ebeveynler birbirlerine karşı olan öfkelerini çocuklarına yansıtmamalıdır. Unutmayın eşler boşanabilir ama anne babalıktan asla boşanılmaz. Sizin öfkeyle söyleyeceğiniz bir söz çocuk üzerinde bir travma oluşturabilir. Çocuğa her zaman verilecek mesaj “annen de baban da seni çok seviyor” olmalıdır. Başta da belirttiğimiz gibi çocuk istediği an anne babayı görebilmelidir. Ebeveynler çocuğun doğum günü, mezuniyeti vb özel günlerinde bir araya gelebilmelidirler. Çocuğun yanında asla tartışılmamalıdır. Yine de çocukta davranış bozuklukları devam ederse bir uzmandan yardım almak en doğru yaklaşımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir