BEBEK BAKIMINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Paylaş:

Bazen ebeveynler bebek yetiştirirken doğru yaptıklarını zannederken aslında pek çok şeyi yanlış yapabilmekteler. Buna birden çevreden olur olmaz nasihatler eklenince durum daha da karmaşık bir hal alabiliyor. İşte bebek yetiştirirken doğru bildiğimiz yanlışlardan sadece birkaçı…
• Bebeği çok kucaklamayın kucağa alışır söylemlerini hep duyarız. Oysa bebeklerin kendini güvende hissettiği yegane yer annesinin kucağıdır. Tensel temas bebekler için çok önemlidir. Ebeveynlerin de mümkün olduğunca bebeklerini kucağına alıp sevgilerini hissettirmeleri onların duygusal gelişimi açısından önemlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu şekilde çok kucaklanıp her fırsatta sevgi gösterilen bebeklerin hem zihinsel hem de bedensel gelişimleri, sevgi açlığı içinde büyüyen bebeklere göre çok daha iyidir. Bu yüzden bebekleri kucaklamak son derece faydalıdır diyebiliriz.
• Bir diğer nokta bebeklerin özellikle ilk aylarda kendi kendilerini uyandırır diye ellerinin, bacaklarının sıkı sıkı kundak yapılmasıdır. Uzmanlarca bebekleri kundak yapmanın doğru olmadığı bebeğin bedensel gelişimi açısından el ve ayaklarının serbest kalması gerektiği belirtilmiştir.
• Bebeklerin kat kat giydirilmesi de doğru bilinen yanlışlardandır. Bebeklerin bulunduğu ortamın ısısı 20-24 derece arası olmalıdır. Yenidoğanlarda yaşamın ilk bir ayında 22-24 derece, 1. Aydan 6. Aya kadar 21-22 derece, 6.aydan sonra ise 20-21 derece idealdir. Genellikle bebeklerde ebeveynler el ve ayaklarına dokunarak üşümüş kararına varırlar. Oysa bebeklerde dolaşım sistemi henüz tam olarak gelişmediği için genelde el ve ayakları soğuktur. Bu onların üşümüş olduğunu göstermez. Vücut ısına bakmak için karın ya da enseyi tercih etmek daha doğru olur.
• Bebeklerin ilk bir ayında eldiven giydirmesi, tırnakları ile yüzünü çizmeleri, özellikle kornea yırtıklarına neden olmaları ihtimaline karşı önemlidir. Ancak bazı ebeveynler aylarca bebeğe eldiven takmaktadır. Bebek dünyayı elleriyle tanır. Ellerini ağzına alarak ilk keşfini yapmış olur. Bu yüzden eldiven takma süresini çok uzatmamakta yarar vardır.
• Anne sütü gelene kadar bebeğe herhangi bir şey vermeyin annesini emmez söylemi de yanlıştır. Çünkü özellikle günümüzde sezaryen doğumlar sıklıkla olmaktadır ve bu doğumlarda sütün gelmesi birkaç gün sürmektedir. Bu süre zarfında bebeği aç bırakırsanız hem kan şekeri düşüp tehlikeli sonuçlar doğabilir hem de sarılık riskini birkaç kar artırmış olursunuz. Anne sütü gelene kadar bebeği uygun şekilde beslemek gerekir.
• Anne sütü ile beslenen yenidoğanlara da etraftan susamıştır diye ısrarla su vermeye kalkanlar olabilir. Anne sütünün zaten %90 ı sudur. Yaz mevsimi değilse, bebek mama almıyorsa suya ihtiyacı yoktur. Bebeğin ağzında kalan anne sütü artıklarını temizlemek için su vermek yanlıştır. Çünkü anne sütünün içinde enfeksiyonlara karşı koruyucu maddeler vardır. Bu yüzden sütün bebeğin ağzında kalması faydalıdır.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir