bebek ve çocuklarda zeka gelişimi

BEBEK VE ÇOCUKLARDA ZEKA GELİŞİMİ

Zekâ ile ilgili dünyada pek çok araştırma yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalar göstermiştir ki bebeklerde zekâ öncelikle genetik genlerden geçmektedir ve bunun oranı da yüzde 50 civarındadır. Bu da gösteriyor ki bebeklerin zekâsının yarısı genlerden kaynaklıysa yarısı da çevresel faktörlerle bağlantılıdır.

 

Bebeklerin Zekâ Gelişimine Anne Babanın Katkısı

Bebeklerin zekâ seviyesinde genlerin etkisi kadar anne babanın da tutum ve davranışlarının önemli etkisi vardır. Bir bebek doğar doğmaz öğrenmeye başlar, bebeklerin çevresindeki her olumlu tutum ve davranış zekâ gelişimi için çok önemlidir. Şayet anne baba bebeklerindeki zekâ kapasitesini açığa çıkaramaz veya olumsuz tutum ve davranış sergilerse bu sefer zekâ seviyesinde gerileme meydana gelebilir. Bebeklerin özellikle üç yaşına kadarki döneminin çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü yapılan araştırmalar ilk üç yaş döneminin zekâ gelişimi açısından çok önemli olduğunu, okul öncesi dönemle birlikte ise artık yavaş yavaş zekâ gelişimini tamamladığını göstermektedir.

 

Doğum Öncesi Neler Yapılabilir?

Doğum öncesi dönem çok önemlidir hatta hamilelik öncesi dönem de dikkate alınmalıdır. Çünkü annenin her yönden sağlıklı olması bebeği için de çok önemlidir. Annenin özellikle folik asit başta olmak üzere gerekli vitaminleri alması, zararlı bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir. Bu, bebeği doğrudan etkileyen bir durumdur.

 

Hamilelik Dönemi Önemli

Hamilelik dönemi anne için önemli olduğu kadar bebeğin gelişimi ve zekâsı için de önemlidir. Bu dönemde anne sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersizler ve doktor kontrolleriyle olası olumsuzlukları engellemelidir.

 

Beden Sağlığı ve Beslenme

Çocukta var olan zekânın gelişimi beyin gelişimiyle beyin gelişimi de beden sağlığıyla bağlantılıdır. Bundan dolayı çocuğun sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Çocuğun geçirdiği her bir hastalık ve enfeksiyon çocuğun beyin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Bebeklerin mümkün oldukça anne sütüyle beslenmesi zekâ ve beden gelişimi açısından oldukça önemlidir. Anne sütü protein ve yağ bakımından oldukça zengindir. Bebeğin bütün ihtiyaçları anne sütünden karşılanır. Sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de beslenmenin mümkün olduğu kadar doğal olmasıdır. Doğal beslenmenin çok zor olduğu günümüzde özellikle hazır gıdalardan uzak durmak gerekir.

 

Oyuncakların Zekâ Gelişimine Etkisi 

Oyunların ve oyuncakların zekâ gelişimine etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Çocuğun yaratıcılığını artıracak oyuncaklar (pazzle, yapboz gibi) tercih edilmelidir. Çeşitli geometrik şekillerden veya üst üste konulabilecek parçalardan oluşan oyun setleri de çocuğun beyin gelişimine katkıda bulunacaktır.

 

Teknolojik Araçların Zekâya Etkisi

Bilgisayar, telefon, tablet, televizyon gibi teknolojik araçlar hem eğlence hayatımıza kattıklarıyla hem de hayatımızı kolaylaştırması yönüyle çok önemli teknolojik gelişmelerdir. Ancak bunlar yerinde kullanılmazsa zararlı olabilir. Özellikle çocuklar iki yaşına kadar her türlü teknolojik araçlardan uzak tutulmalıdır. Daha sonraki dönemde ise muhakkak anne baba kontrolünde olmalıdır. Çünkü çocuk tablet, bilgisayar, akıllı telefon ve televizyonla ne kadar içli dışlı olursa zekâya olumsuz etkisi de o kadar fazla olacaktır. Bir yandan çocuklarımızın zekâ gelişimine katkıda bulunurken diğer yandan zekâ gelişimine olumsuz etki eden durumlardan da uzak tutmak gerekir.

Düzenli Spor Yapmalı

Spor yapmanın çocuğun hem beden hem de zekâ gelişimine olumlu etkisi yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Çocuklar ilgi ve yeteneklerine uygun spor dallarına gönderilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir