BEBEKLERDE ANNE SÜTÜ

BEBEKLERDE ANNE SÜTÜ
Anneler daha bebekleri doğmadan bebekleri için her şeyin en iyisini isterler. Her şeyin en iyisini, en kalitelisini, en doğrusunu bebekleri için bulmaya çalışırlar. İşte bebeğinize vereceğiniz en kaliteli, en doğru, en sağlıklı ilk besin anne sütüdür.
Neden Anne Sütü
Öncelikle anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en steril besindir.
Hazırlama derdi ve zahmeti yoktur. Bebek acıktığında hemen mama gelmezse ağlama krizine girip mamayı almak istemeyebilir. Oysa anne sütü her an hazırdır.
Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren en kuvvetli etkendir. 2 yıl anne sütü alan bebeklerin büyüdüklerinde bile diğer çocuklara göre daha az hastalandığı görülmüştür.
Sindirime yardımcı olabilecek enzimler içerir. Bu yüzden mama alan çocuklardan daha az gaz sancısı yaşarlar.
Büyüme hormonları sayesinde çocuğun büyüme ve gelişmesi hızlı olur.
Bebek için meme emmek biberona göre daha zahmetlidir. Bu da bebeğin çene ve ilerleyen dönemlerde diş gelişimine katkı sağlar
Bebek anne sütüyle beslenme ihtiyacını karşılarken, su ihtiyacını da karşılamış olur.
Anne sütü olan bebeklerde emmek sadece acıkma ile ilintili bir durum değildir. Emzirme sırasında anne ve bebek arasında muhteşem bir bağ kurulur. Bebek emerken kendini güvende ve huzurlu hisseder. Bu yüzden bebekler sık sık emmek isterler. Bu da çocukların duygusal ve zekâ gelişimlerini olumlu etkiler.
Kolostrum
Halk arasında ağız sütü de denir. Doğumdan sonra salgılanan ilk süttür. Kolostrum 5-10 gün arasında bir zamanda geçiş sütü denilen şekli alır.3. haftadan sonra artık tamamen normal anne sütü şeklini alır. Kolostrum bebeğin ihtiyacı olan bütün vitamin, mineral ögelerini bünyesinde barındırır. Kolostrumda doymamış yağ asitleri fazladır. Bunun da sinir ve beyin hücrelerinin gelişiminden görme işlevinin daha çok gelişmesine kadar pek çok fonksiyonu vardır. Bu yüzden bebeğe kolostrum vermek çok önemlidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren, alerjilere karşı koruyan maddeler içerir.
Süt Salgılanması
Bebek emdikçe anne beyni uyarılır ve süt oluşumu artar. Anneler doğumdan sonra sütüm yok deyip ümidi kesmemelidir. Özellikle sezeryan doğumlarda bu süre daha da uzayabilir. Panik yapmamak gerekir. Doğumdan sonra ilk yarım ya da en geç 1 saat içinde anne ve bebekte herhangi bir sağlık sorunu yoksa emzirmek gerekir.
Daha Çok Anne Sütü İçin
Daha çok anne sütü konusunda etrafta pek çok hurafe dolaşsa da bunlara itibar etmemek gerekir. Özellikle tatlının anne sütü artırdığı yönünde çok fazla bilgi kirliliği vardır. Anne sütünün artıran tek durum bebeğin bol bol emmesi ve annenin bol sıvı almasıdır. Bu noktada rezene, papatya çayı gibi bitki çayları hem sütü artırıp hem bebeğin gaz sorununa iyi gelebilir.
Anne Sütü Yoksa
Annenin sütü yok ya da çok azsa bebek kilo alamıyorsa doktorun yönlendirmesiyle mamaya geçilebilir. Bu noktada bazı anneler çok takıntı yapıp kendilerini suçlu hissedebilirler. Elinizden geleni yaptıysanız kendinizi suçlayarak durumu abartmaya gerek yoktur. Doğru mama seçimiyle de sağlıklı bebek yetiştirebilirsiniz. Sadece anne sütü sağlıklı bebek için yeterli olmaz. Bebeğiniz için gerekli çabayı sarf ediyorsanız anne sütü veremeseniz de siz iyi bir annesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir