BEBEKLERDE BEYİN GELİŞİMİ

Paylaş:

Bebeklerde beyin gelişimi hamileliğin 3. haftasında başlar ve geriye kalan zamanlarda hızla devam eder. Bebeklerde beyin gelişiminin üç önemli evresi vardır; doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası. Doğum öncesinde beyin gelişimini etkileyebilecek kalıtımsal rahatsızlıklar, annenin ruh sağlığı, annenin beslenme şekli ve beslenme düzeni dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır. Doğum sırasında ise doğum sırasında oluşabilecek sorunlar, bebeğin anne karnında oksijensiz kalması, yere düşürülmesi, kordon bağının dolaşması gibi sorunlar görülebilmektedir. Doğum sonrasında ise anne ve babanın bebeğe karşı olan sevgisi ve şefkati, annenin ruh hali, annenin bebeği emzirmesi, bebeğin beslenmesi gibi faktörler beyin gelişiminde rol oynamaktadır. Bebeklerde doğum sonrasında beyin gelişimi 1 ve 3 yaş arasında büyük hızla devam etmektedir ve bebek 3 yaşına ulaştığında beyin gelişiminin %80’ini tamamlamış bulunmaktadır. Peki bebeğin beyin gelişimini desteklemek için neler yapılmalı?
• Bebeklerin beyin gelişimini olumlu yönde etkilemek için alınması gereken önlemler hamilelik döneminde başlamaktadır. Annenin beslenme şekli, beslenme düzeni, aldığı vitaminler bebeğin sinir sistemi ve beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Belirli vitaminlerin eksikliği bebekteki beyin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle annedeki folik asit eksikliği bebeğin beyin gelişiminin baş düşmanıdır.
• Hamilelik sırasında egzersiz ve spor yapmak da bebeğin beyin gelişimine katkı sağlamaktadır çünkü annenin kan akışındaki artış bebeğin gelişim hızına yardımcı olmaktadır.
• Bebeğin doğumundan sonraki aylarda bebeğin beşiğinin üzerine renkli ve dikkat çekici oyuncaklar asmak bebeğin beyin aktivitelerini artıracağından beyin gelişimi için yararlıdır.
• Araştırmalara göre anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka seviyesi mamayla beslenen bebeklerin zeka seviyesine göre daha yüksektir.
• Bebekler için uyku çok önemlidir çünkü büyüme hormonu en çok uykudayken salgılanır. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişimini destekleyen melatonin hormonu da uyku sırasında salgılanır. Uyku sırasında bebeklerin beyin gelişimi de büyük hızda devam eder ve gün içinde öğrendikleri her şey uyku sırasında bebeklerin kalıcı belleklerine kaydedilir ve öğrenme kalıcı hale getirilir. Bu yüzden bebeklerin beyin gelişiminde uyku çok önemlidir.
• Bebekler doğdukları andan itibaren anne ve babalarıyla birlikte olmak isterler ve onların ilgilerine, sevgilerine ihtiyaç duyarlar. Ebeveynleri tarafından yeteri kadar ilgi ve sevgi görmeyen bebeklerde beyin gelişiminin normalden daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden anne ve baba bebekle mümkün olduğunca vakit geçirmeli ve bebekle ilgilenmelidir.
• Bebeğinizle konuşun. Bebekler çevrelerinde dile maruz kalarak dili öğrenirler ve böylelikle sizi dinlemek bebeklerde dil gelişimini tetiklediğinden beyin gelişimini destekler.
• Bebeğin beslenmesi de beyin gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca oyun oynamak, spor yapmak da beyin gelişimini destekleyen faktörler arasındadır.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir