BEBEKLERDE EK BESİN

Bebeklerde Ek Besine Ne Zaman Geçmeliyim?
Doktorlar günümüzde ilk 6 ay sadece anne sütünü önermektedir. 6. Ayda yavaş yavaş ek besine geçilmeli ancak anne sütünden asla vazgeçilmemelidir.

Bebeğim Anne Sütünü Kaç Yaşına Kadar Almalı?
Eskiden bir senenin yeterli olduğu söylenirdi ancak şimdi doktorlar iki sene almasında fayda olacağı fikrindeler. Hatta bu konuda yeni trend alabildiği kadar verin diyen marjinal bir yaklaşım bile mevcut. Ancak iki yılı geçmemesi uygun olacaktır.

Bebeğim İlk Hangi Besinle Tanışmalı?
Eskiler tadına alışsın diye sofrada her besinden bebeğin ağzına sürerlerdi. Bu doğru bir davranış olmaz. Ya da kıvamından dolayı muhallebi ilk olarak verilirdi. Unutmamak gerekir ki ek besinle beraber bebeğin damak tadı şekillenmeye başlar. Siz ilk olarak muhallebi ya da muz, şeftali gibi meyvelerin püresini verirseniz bebek sonrasında brokoli yemek istemeyebilir. Bu yüzden ilk olarak sebze çorbası ile başlayıp ona tam olarak alıştıktan sonra meyve ve muhallebiye geçmek yerinde olacaktır.

Ek Besine Geçiş Aşamasında Nelere Dikkat Etmeliyim?
Her gün sadece bir gıda vermeye dikkat edilmelidir. O gıdaya alerjisi olmadığı anlaşıldıktan sonra bir ikinci gıda verilebilir. Sebze çorbasını tek bir çeşit sebzeden yapıp içeriği zamanla artırılarak daha besleyici bir çorba elde edilebilir. Bebek şeker ve tuzla ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olur. Çorbalara tuz salça eklenmemelidir. Muhallebi yapıyorsak tam yulaf unu ya da mısır unu kullanılabilir. Günümüzde bebek ek gıdaları büyük bir pazar haline gelmiştir. Özellikle çalışan anneler bunu kolaylık olarak görmekte ve tercih etmektedir. Ancak ek besinin organik sebze meyveler kullanılarak doğal yollarla hazırlanması daha sağlıklı olacaktır. Bazı doktorlar inek sütüne sınırlama getirmezken bazı doktorlar ilk iki yıl inek sütünü önermemektedir. Yine bal alerji ihtimaline karşı kullanılmaması gereken besinlerdendir. Yumurtaya da sadece sarısıyla dörtte bir oranında verilerek başlanabilir. Yoğurdun mutlaka organik sütten ve günlük olarak evde mayalanması çok önemlidir. Bütün ek besinler hazırlanırken hijyen kurallarına azami derecede dikkat edilmelidir. Unutmamak gerekir ki bebeğin bağışıklık sistemi henüz zayıftır ve mikroplara karşı dirençsizdir. Bebek hazır olduğunda, yutma refleksi yeterince geliştiğinde pütürlü gıdalara geçilmelidir. Bazı ebeveynler bunu ihmal etmekte, neticede de çocuk büyümüş bile olsa hala püre yemek konusunda direnebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir