BEBEKLERDE HIÇKIRIK

Birçoğumuz daha yeni doğmuş minnacık bebeğimizin bitmek bilmeyen bir hıçkırığa tutulduğuna şahit olmuşuzdur. Peki bebeklerimiz neden bu kadar hıçkırıyor?

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Birçoğumuz bunun cevabını annelerimizden, büyüklerimizden ‘mide büyütüyor, o yüzden hıçkırıyor’ diye duymuşuzdur. Aslında doğru bir bilgidir ama bilimsel açıklamasını da yapalım.

Yeni doğan hıçkırığı olarak da bilinen bu hıçkırık bebekler için iyiye işarettir. Sindirim sistemine ait organların fonksiyonlarını düzgün yerine getirdiğine ve sorunsuz işlediğine işaret eder. Bebeğinize dikkat ederseniz en çok yemek yedikten sonra hıçkırdığını fark edersiniz. Bu da sindirim sisteminin çalıştığına delildir. Çünkü mide dolduktan sonra diyaframda bulunan sinirler uyarılır ve bebeğiniz buna karşı refleks olarak hıçkırmaya başlar.

Beslenme sonrası bebeklerde hıçkırık yeterince doyduğunu gösterir. Ancak hıçkırmıyor diye bebeği beslemeye devam etmek de yanlıştır çünkü her bebek aynı tepkiyi göstermez. Hıçkırık aynı zamanda mide, kalp ve akciğerinin geliştiğini de gösterir. Bu hıçkırıklar yaklaşık bir yaşına kadar devam eder. Daha sonra kendiliğinden geçtiğini göreceksiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebeğin hıçkırması endişe edilecek bir durum değildir. Aksine bebeğinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Ama anne yüreği minnacık bebeğin o kadar çok hıçkırmasına dayanamayıp müdahale etme ihtiyacı duyabilir. Bu durumda da doğru müdahale çok önemlidir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?                                                                   

Bebeğin hıçkırığının geçmesi için bebeğin ağzına bir şeyler vermek doğru değildir. Çünkü hıçkırırken soluk borusuna kaçmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden yapacağınız şey bebeğinizi birazcık emzirmek olabilir. Ama bebeğinizin çok hava yutmamasına dikkat edin. Daha sonra gaz problemi olarak karşınıza çıkabilir.

Bir diğer yöntem ise bir çay kaşığı anne sütü vermek olabilir. Ya da bebeğinizi dik tutarak sırtını sıvazlayabilirsiniz.

Alınabilecek Önlemler

Hızlı beslenen bebekleri daha çok hıçkırık tutar. Bu yüzden bebeğinizi beslerken de daha dikkatli olmalısınız. Bebeğinizi daha sık aralıklarla az az doyurabilirsiniz.

Beslenme sırasında ara vererek bebeğinizi geğirtmek de bir önlemdir. Böylece bebeğinizin midesinin çok dolmasını önlemiş olursunuz.

Bebeklerimizi ne kadar sık beslersek, o kadar az hava yutmasını sağlarız. Daha oturamayan minik bebeklerimizi dik beslemek çok zordur. Bu yüzden dik olmasa da dike yakın pozisyonlarda beslemeliyiz. Örneğin, bebeğinizi koluna yatırıp altmış derecelik açı olacak şekilde biraz kaldırıp emzirebilir ya da mama verebilirsiniz. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız da biberonu 45 derecelik açıyla tutup bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Son olarak bebeğiniz çok çok fazla hıçkırıyorsa reflü ihtimali olabilir, bir çocuk doktoruna danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir