çalışan anne ve çocuk

ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUK

“Çocuk mu yapsam kariyer mi? Günümüzde çalışan anne adaylarının ilk sorusu. Çoğu anne işi ve çocuk bakımını aynı anda götürememek korkusuyla anne olmayı ötelemekte. Anne olma yaşı eskiden 20’li yaşlarken şu anda 30’lu yaşlar olmuştur. Ama neticede ne kadar ertelense de anne olma duygusunu da tatmak isteyen çalışan kadınlar ikisini bir arada götürmenin bir yolunu bulmakta ve bu eşsiz duyguyu tatmaktadır.

En Uygun Anne Olma Yaşı

Bunun için en uygun yaş anne adayının da baba adayının da kendini hazır hissettiği yaştır. Tıbben baktığımızda ise özellikle 30 yaşından sonra kadında yumurta rezervleri azaldığı için anne olmada zorluklar yaşanabilir. Ancak günümüzde evlilik yaşları da geç olduğu için çiftler daha geç yaşta çocuk sahibi olabiliyorlar.

Ne zaman ki çiftler maddi ve manevi olarak bir çocuğun sorumluluğunu üstlenmeye hazır oldular şartları uygun hale geldi uygun zamanı yakalamış olurlar.

İlk Ayrılık

Çocuğu ister kreşe, ister bakıcıya, ister aileden birine bırakın ilk ayrılık her zaman zor olacaktır. Çocuk ister birkaç aylık ister 3 yaşında olsun bir şey değişmez. İlk ayrılık annenin canını yakacak gözü arkada kalacaktır. Bu doğal bir histir. Ancak bazı anneler bu hissi o kadar yoğun yaşar ki sonunda depresyona girebilir. Önemli olan bu durumu olağan bir süreç olarak görüp, gereğinden fazla dramatize etmeden atlatabilmektir.

Çalışmaya Başladıktan Sonra

Anne babalar çocukları için çalışır çabalar. Tüm gayretleri onlara iyi bir gelecek hazırlamaktır. Yani tıpkı çocuğun bakım aşamasında yanında olmak gibi çalışmak da aslında çocuğunuz için. Bu yüzden anne kendini suçlu hissetmemelidir. Çocuk ilk günler anne giderken ağlayabilir. Bu durumda çocuk küçük de olsa annenin gideceği ancak işi bitince geri döneceğini tane tane tekrar tekrar anlatmak gerekir. Çalışan annenin gidiş ve dönüş saati sabit olmalıdır. Bebekler bile annelerinin dönüş saatini bilir ve geciktiğinde huysuzlanmaya başlar. Zamanlamaya riayet edilmemesi çocuğun anneye güvenini sarsacaktır. Anne yokken çocuğa aynı kişi bakmalıdır. Bakıldığı ortam değişmemeli, huzurlu ve güvende hissettiği ortamdan koparılmamalıdır.

Unutmamak gerekir ki çocukla çok zaman geçirmek değil, kaliteli zaman geçirmek önemlidir. Evde olunan zaman diliminde çocuğa vakit ayrılmalı onunla ilgilenilmelidir. Çocuğa ayrılan zaman sadece çocuğa ait olmalı. Mesela bir yandan televizyon izleyip bir yandan çocukla oynamak kaliteli bir ilgilenme olmayacaktır. Çocukla yaşına uygun aktiviteler yapılmalı, gün boyu ayrılığın acısı beraber geçirilen keyifli dakikalarla çıkarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir