ÇOCUK VE OYUN

Çocuklar doğdukları andan itibaren oyuna karşı olan ilgilerini açıkça göstermektedirler ve bu ilgi çocuklar büyüdükçe ve gelişimlerini tamamladıkça zamanla artmaktadır. Çocuklar doğduktan belli bir süre sonra etrafında olan olayları, değişimleri takip etmeye ve fark etmeye başlarlar. Büyümeleri devam ettikçe çocuklar önce anne ve babalarıyla, sonrasında arkadaşlarıyla oyun oynamaya başlarlar. Çocuğun hayatında oyunun büyük bir yeri vardır ve çocuk için en eğlenceli aktivite oyun oynamaktır. Ayrıca oyun, çocukların gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar ve çocuğun zihin gelişimini de destekler. Özellikle 3 ve 6 yaş arası çocuklar için oyun dönemi olarak kabul edilir. Çocuklar oyunlarda kendi kişilikleri ve iç dünyalarını yansıttıklarından oyun oynarken çocuğu gözlemlemek ebeveynler için çocuklarının dünyası hakkında fikir sahibi olmaları konusunda yardımcı olabilmektedir.

Çocuklar için Oyunun Yararları

  • Çocuklar oyun içerisinde belirli roller edinirler ve bu rollere uygun olarak hareket ederler. Bu sayede çocuklar sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerini farkında olmadan edinirler.
  • Oyun sırasında çocuklar oyun partnerlerinin hareketlerini ve tepkilerini gözlemleyerek karşılarındakinin duygularını anlayamaya çalışırlar ve karşılarındaki insanların duygularını tanıma becerisi kazanırlar.
  • Oyun oynarken çocuklar belirli kurallara uyma, oyuncaklarını, eşyalarını paylaşma, grup çalışmasına uyum sağlama, birlikte hareket edebilme, adil olabilme gibi davranışları kazanırlar.
  • Çocuklar oyun oynarken belirli durumlar karşısında hissedebilecekleri duyguları keşfederler. Örneğin evcilik oynarken oyun sırasında kendine belirli roller edinen çocuk, o rollerin getirdiği davranışları yerine getirirken o durumda ne hissettiğini anlar ve o duyguyu tadar. Bu durum çocuklardaki duygu gelişimini olumlu yönde destekler.
  • Oyun çocukların yalnızca duygusal gelişimlerini değil, aynı zamanda fiziksel gelişimlerini de destekler. Oyun oynayan çocukta motor becerileri daha hızlı gelişir ve çocuktaki bedensel gelişim hızını artırarak çocuğun gelişimine büyük katkıda bulunur. Ayrıca çocukta fiziksel hareketlilik gerektiren oyunlar çocuktaki kas gelişimine yardımcı olur.
  • Çocuklar oyun oynarken kendi iç dünyalarını yansıtırlar ve hayal güçlerini olabildiğince kullanırlar. Oyun çocuklar için hayal dünyalarını özgürce gösterebilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bir alandır. Oyun sırasında çocuk hayal gücünün etkisiyle yaratıcı fikirler geliştirir.
  • Çocuklarda fiziksel kabiliyet gerektiren oyunlar çocuklarda özgüven gelişimine olumlu yönde katkıda bulunurlar. Oyunu oynamayı başarabildiğini gören çocuğun kendine olan güveni artar ve kendini başarılı hisseder.
  • Çocuk oyun oynarken oyun arkadaşlarıyla iletişim kurar. Bu iletişim olum ve olumsuz yönde olabilmektedir ve olumsuz iletişim sonucunda oyun arkadaşından tepki gören çocuk yaptığı davranışın yanlış olduğunu fark eder ve böylelikle bir daha yapmaması gerektiğinin farkına varır. Oyun çocukların sosyal alandaki gelişimlerinde de büyük ölçüde yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir