çocuklara isim verme

ÇOCUKLARA İSİM VERME

Çiftler daha bebek doğmadan başlarlar isim düşünmeye. Hatta daha evlenmeden kızımız olursa şu ismi; oğlumuz olursa bu ismi koyalım gibi cümleler kurar çiftler. İş ciddiye binip hamilelik dönemi başladığında isim konusunda her kafadan bir ses çıkmaya başlar. Kimi  kayınvalide, kayınpeder adı koy der, kimi Kur- an ‘da geçmezse günah der kimi çift, kimi tek isim önerir.

Bebeğe İsim Seçme Kimin Hakkıdır?

 

Bebeğe isim seçme konusunda bazı insanlar 9 ay boyunca anne karnında taşıdığı için annenin hakkı diye düşünür. Babaerkil bir toplumda yetiştiğimiz için bazıları bunu babanın hakkı olarak görürken; bazıları da isim verme hakkını aile büyüklerine ait görebilir. Aslolan böylesi zevkli bir işi kâbusa çevirmeden tadını çıkararak yapabilmektir. Maalesef toplumda sırf bu yüzden boşanan eşler bile vardır. Burada önemli olan herkesin fikrini almaktır. Ama nihai karar anne, babanın ortak kararı olmalıdır. Anlayış ve sevgi hakimse bir evlilikte mutlaka ortak nokta bulunacaktır. Bu konuda anlaşmaya varmak için çift isim koyan çiftlerin sayısı az değildir. Hatta kura çeken eşlere bile rastlayabiliriz. Karşılıklı anlayış her şeyden önemli. Yeter ki ortak asgari müşterekte buluşulabilsin.

Bebeğe İsim Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

Düşünün ki sizin alacağınız karar doğrultusunda bir insana ömrünce o şekilde seslenilecek. O yüzden isim seçerken her şeyden önce dikkat edilecek, olmazsa olmaz nokta anlamının güzel olmasıdır. Bazı ebeveynler kulağa hoş geliyor gerekçesiyle anlamsız isimler tercih edebiliyorlar. Bir insana bir şeyi defalarca söylerseniz gerçekleşir, en azından gerçekleşme ihtimali vardır. O yüzdendir ki genellikle Savaş, Cenk gibi isimler taşıyan çocukların  hırçın olduğunu görürüz. Tabii ki her konuda olduğu gibi bu konuda da istisnalar olacaktır.

Aile Büyüklerinin İsminin Verilmesi

Bu bir jest olarak yapılıp gönülleri alınabilir. Yalnız burada gönüllülük esas olmalıdır. Taraflardan biri istemiyorsa bunu yapmak doğru bir davranış olmaz. Her iki ebeveynin de çocuklarına istedikleri isimle hitap etme hakkı olmalıdır. Aile büyüklerinin adının manası kötüyse verilmesi uygun olmaz.

Verilecek İsmin Kur’an ‘da Geçme Durumu

Çocuğun adının Kur’ an ‘da geçme zorunluluğu yoktur. Dinimizce tek zorunluluk çocuğu rencide edecek ya da kötü anlamlara gelen isimler koymamaktır. Kur an da geçiyor diye de kötü anlamlı ya da hiç anlamsız sözcüklerin isim olarak konulması yanlıştır.

Çift İsim Verilmesi

Bu durum tamamen ebeveynlerin tercihidir. Çift isim verilirken birbirine uyum önemlidir. Yalnız burada dikkat edilecek konu çocuğa çift isim veriliyorsa iki ismin de kullanılmasıdır. İlerde, mesela okula başladığında, kullanılmayan ismi kullanıldığında çocuk kimlik kargaşası yaşayıp o ismi kabullenemeyebilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir