çocuklara kitap seçimi

ÇOCUKLARA KİTAP SEÇİMİ

Ebeveynler ve öğretmenler yeni neslin kitap okumadığından dert yanarlar. Acaba onlar için kitap seçimine yeterince dikkat ediyor muyuz? Büyükler fark etmese de çocuklar kitap konusunda çok seçicidir. Bir kitapta çocuğun dikkat ettiği pek çok unsur vardır. İşte bu yazımızda çocuk kitaplarında olması gereken hususlar diğer bir deyişle çocuk kitapları alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine  göz atacağız.

Çocuğa Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

-Ebeveynler tutup 2. Sınıf çocuğuna 4.sınıf hikayesi verirse çocuk elbette okumak istemeyecektir. Gerek anne babaların gerek öğretmenlerin çocuğun yaş grubu seviyesinde hikaye kitaplarını çok iyi tanıması gerekir. Yani bu konuyu basite almayıp ayrıntılı bir araştırma yapmak yerinde olacaktır. Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre araştırma yapmaya başladınız bu güzel bir başlangıçJ

-Çocuklar hikayeyi  ellerine aldıklarında isminden önce kapağına dikkat ederler. Kitap kapağının çocuğun ilgisini çekecek canlı renklerden oluşmuş olması önemlidir.

-Kitabın kalınlığı da yine çocuklar için çok çok önemlidir. Çocuk hele de okumayı sevmiyorsa önce kitabın kalınlığına bakacaktır. Küçük yaşlarda sabır ve zaman duyguları gelişmediği için başladığı iş hemen bitsin isterler. Yani çocuğa vereceğimiz kitaplar mümkünse tek oturuşta bitirebileceği uzunlukta olmalıdır. 1. Sınıfta mümkünse sayfa sayısı 20 ikinci sınıfta 32’yi geçmemelidir. Çocuğun okuma hızına göre daha az sayfalı da olabilir.

-Kitabın yazı puntosu sınıfına uygun olmalıdır. Aksi durumda okurken gözleri yorulur ve bırakır.

-Kitabın sayfaları bol resimli olması çocuğa kitabı cazip hale getirecektir.

-Kitabın içeriği çok önemlidir. Çocuğa uygun olmayan sözcükler bulunması argo, küfür içermesi ya da yanlış mesajlar vermesi çocuğun olumsuz etkileyecektir.

– Çocuğun okuduğu kitapta Türkçe düzgün kullanılmış olmalı, dilbilgisi kurallarına ve noktalama işaretlerine uyulmuş olmalıdır. Bu çocuğun hem dil gelişimi hem de okuldaki akademik gelişimi için oldukça önemlidir. Bu yüzden kitap seçerken rast gele yayınevleri değil bu işi hakkıyla yapan yayınevleri tercih edilmelidir.

-Özellikle kitap okuma alışkanlığı yeni yeni başlayan çocuklarda yabancı kitap çevirileri yerine Türkçe kitaplar ve Türk yazarlar tercih edilmelidir. Çocuk yabancı isimleri aklında tutmakta zorlanabilir, telaffuzunda sıkıntı yaşayabilir ve bütün bunlar kitabı itici bulmasına neden olabilir.

-Kitaptaki hikaye  örgüsü sınıf seviyesine uygun olmalı. Çocuk okuduğunu rahat algılayabilmeli. Çocuk anlamakta zorlandığı bir kitabı okumak istemez.

-Okumaya alıştırma evresinde cinsiyetlerine göre uygun konulu kitaplar seçilmesi çocukların okumayı sevmesini kolaylaştıracaktır. Mesela kızlar prensesli, ya da kahramanı kız çocuk olan kitaplardan hoşlanırken erkek çocuklar daha aksiyon içerikli kitaplardan hoşlanabilirler.

Ebeveynler kitap seçerken bütün bunlara dikkat etmeli, çocuğuyla beraber kütüphaneye giderek bol bol çocuğun da kitap seçmesine özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir