ÇOCUKLARDA 2 YAŞ SENDROMU

Çocuğunuzun artık bebeklikten çıkıp bağımsızlığını ilan etmeye başladığı yaş olarak bilinen 2 yaş sendromu, halk arasında minik ergenlik olarak ta adlandırılıyor. Bu yaşa kadar anne ile sıkı bir bağı olan çocuk, tutku derecesindeki bu bağı emme olayının kesilmesi ile birlikte sonlandırır. Dil gelişiminin de tamamlanması ile birlikte artık sosyal çevre ile olan bağlarını güçlendirmeye başlar. Benliği gelişen çocuk aile ve dış dünyada ”ben de varım’ demeye başlar. Biz her ne kadar bu duruma ayak uydurmakta zorlansak da, aslında çocuğun bizim dünyamıza ayak uydurma çabasıdır bu dönem.

Anne babalar için en çok zorlandıkları dönem olarak karşımıza çıkan 2 yaş sendromu, kimi zaman yemeğe karşı direnme, uyku uyuma sorunları, nesneleri kırma, anne babaya ya da etrafındakilere vurma ,kafasını yere vurma gibi davranışlar ile özetlenebilir. Daha önce gayet uysal, karnını doyurup oynadığınız bebeğiniz, bir anda farklı değişimler içderisine girer ve bu durum karşısında panik olursunuz. Çocukta negatif tutumların adeta tavan yaptığı bu süreçte, çocukla güç mücadelesine girmek yerine, ne yapılmasını bildiğiniz takdirde işiniz kolaylaşacaktır. Anne baba ile sürekli çatışma içerisinde olan 2 yaş çocukları, sürekli ağlama nöbetleri geçirir ve isteklerini yaptırmak için çaba gösterirler. Bir oyuncakçıda ya da her hangi bir markette yere yatıp tepinerek ağlayan çocuk manzaraları kaçınılmaz olur. Peki böylesi durumlarda çocuğa nasıl davranılmalı? 2 yaş sendromu nasıl aşılır? Gelin hep birlikte verdiğimiz ipuçları ile bu durumun nasıl üstesinden gelineceğini inceleyelim.

2 Yaş Sendromundan en az hasarla kurtulmak için

  • Çocuğunuzun mizacına göre hareket edin. Bir diğer terimle ”nabza göre şerbet verin.”
  • Asla yüksek sesle, azarlayıcı tavırlar ile konunun üzerine gitmeyin. Bu durumu daha çekilmez hale getirecek ve içe kapanık olmasını sağlayacaktır.
  • Göz teması kurarak, onu anladığınızı fakat bu hareketinin yanlış olduğunu söyleyin.
  • Yemek konusunda çatışmalarınız varsa, bırakın sevdiği yemekleri yesin.
  • İnatlaştığı zamanlarda gücünüzü ona hissettirin. O ağlarken çaresizliğinizi gösterdiğinizde artık sizi kullanacaktır. Hep dik durun ve tavrınızı koruyun.
  • Çocuğunuz için hep belli kurallarınız ve çizginiz olsun. Bu kurallara neden uyması gerektiğini ona açıklayın
  • Olumlu tavırlarını ödüllendirin. Olumsuzları görmezden gelin ki anne babanın ilgisini çekmek için hep olumlu yöne gitsin.
  • Onun yaşadığı duygusal durumlarda bu duyguları dışa vurmasını sağlayın ki sizinle rahat iletişime geçebilsin.

Öfke krizinde ona sinirlenmek yerine, anlamaya çalışın ve sevgi ile yaklaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir