çocuklarda alerji

ÇOCUKLARDA ALERJİ

Alerji Nedir?

Alerji, alerjen denilen normalde insanlar için zararsız olan maddelere karşı bazı kişilerin bağışıklık sisteminin gösterdiği tepkidir.

Alerji Nedenleri

Ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, bakteriler, ev hayvanlarının tüyleri, bazı gıda proteinleri, böcek zehirleri gibi maddeler, alerjinin en sık nedenleri arasında yer alırlar.

 

Besin Alerjileri

Besin alerjileri en çok süt çocukluğu döneminde ortaya çıkar. Besin alerjisinin en çok karşımıza çıkan belirtileri şunlardır: dudaklarda, ağızda, boğazda şişlik, kızarıklık, ciltte döküntü, bulantı, kusma, ishal, burun akıntısı, nefes tıkanıklığı, astım, öksürük, hırıltılı solunum, kramp tarzında karın ağrısı. İnek sütü, yumurta, balık ve kabuklu deniz ürünleri, soya, buğday, yerfıstığı gibi kabuklu yemişler en fazla alerji yapan ürünlerdendir. Besin alerjisi tedavisinde sorunlu gıdalardan uzak durmaya yönelik tedavinin yanı sıra diyet tedavisi de uygulanır.

 

İlaç Alerjileri

İlaç alerjisi çocuklarda sık görülmez. İlaç alerjisinin belirtileri, döküntü, kızarıklık, ödem deri soyulması, içi su dolu kabarcık, mor lekeler, gözde kızarıklık, çarpıntı, tansiyon düşmesi, uykuya eğilim, dikkat bozukluğu, kusma, karın ağrısı, bulantı ve baş ağrısıdır. İlaç alerjileri, ilaç ilk kez kullanıldığında değil, birkaç kez kullandıktan ve bir süre ara verildikten sonra tekrar kullanıldığında görülebilir. Bir ilaç reaksiyonundan şüphelenildiğinde doktora başvurulması gerekir.

 

Evcil Hayvan Alerjileri

Çocuklarda daha sık görülen hayvan alerjilerinde, kişinin ailesinde alerjiye yatkınlık bulunuyorsa, edinilen evcil hayvana karşı alerjik tepki görülebilir. Evcil hayvan alerjileri, burunda akıntı ve tıkanma, gözde kaşıntı ve sulanma, astım, egzama ve kurdeşen gibi belirtilerle ortaya çıkar. Hayvanlardan uzak durmanın yanı sıra ilaçlar ve aşıyla da evcil hayvan alerjileri tedavi edilebilir.

BÖCEK ALERJİLERİ

Böcek ısırmasıyla meydana gelir. Genellikle ısırılan bölgede ilk 4 saat içinde şişlik, kızarıklık, kabarma, döküntü, morluk ve ağrı gibi belirtiler meydana gelir. Çocuklarda böcek alerjilerine en çok sivrisinek ve arı sokmaları sebep olur.

 

Alerjinin Vücuda Etkileri

Sindirim sistemi, üst ya da alt solunum yolları, göz ve deri alerjik hastalıklarında genellikle etkilenen yerlerdir.

Alerjiler; astım, saman nezlesi, egzama gibi hastalıklara neden olabilirler.

Çocuğunuzu Alerjiden Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • Ailede astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıkları olan birileri varsa çocuğun da böyle bir riskle karşı karlıya olduğu unutulmamalıdır.
  • Çocuklarda besin alerjileri, genelde ek gıdaya geçildiğinde başlar. Bu yüzden, ek gıdaya geçerken kontrollü geçmek gerekir.
  • Evde bulunan halı, kilim, battaniye ve oyuncak gibi eşyalar fazlaca toz tuttuğundan dolayı bunları çocukların odasına sokulmamalı, çocuğa alınacak eşyaların anti-alerjik olmasına özen gösterilmelidir.
  • Evin nem oranı  %55’i geçmemelidir ve bu oranın üzerine çıkılmamalıdır.
  • Evler, en az haftada bir mutlaka dışarı toz vermeyen bir elektrikli süpürge ile süpürülmelidir.
  • Çamaşırlar, haftada bir kez 55 derece ve üzerinde yıkanmalıdır. Kıyafetlerde pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

 

Alerjik şikâyetleri bulunan alerjik çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu, alerjik hastalıkların ileriki yıllardaki seyrini etkileyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir