ÇOCUKLARDA VERİMLİ ÇALIŞMA

ÇOCUKLARDA VERİMLİ ÇALIŞMA

Verimli çalışma sadece okul çağı değil okul öncesi dönemden başlayıp yaşam boyu devam eden bir disiplin şekli onun da ötesinde bir hayat tarzıdır. Bu nedenle çocuklarda verimli çalışma becerilerinin  temeli daha yaşamın ilk yıllarından itibaren iyi atılmalıdır.

 

Verimli Çalışma Becerisi Nasıl Kazandırılabilir?

Peki ama anne babalar çocukluğun ilk yıllarında bu disiplin ve organizasyon becerisini nasıl kazandırabilirler? Okul öncesi dönemde uyku saati, yemek saati, oyun saati gibi kavramlar benimsetilerek çocuğun beynine yaşamın bir plan dahilinde organizasyon bütünü olduğu iletisi gönderilmelidir. Böylece okul çağına gelmiş çocukta verimli ve planlı  çalışma teknikleri daha kolay uygulanıp hayata geçirilebilir.

Okul çağına gelmiş çocuklar için verimli çalışmayı sağlamak için ilk yapılması gereken şey anne, baba ve çocuğun ortak bir çalışma planı hazırlama konusudur. Bunu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken husus çocuğun da fikrinin alınmasıdır. Böylece çocuk ortaklaşa hazırlanan, kendi kararlarının da dahil edildiği bu programa daha istekli uyacaktır. Hazırlanan programda sadece çalışma saatleri değil oyun, televizyon izleme gibi çocuklara daha zevkli gelen etkinliklerin de planlanması doğru olur.

Verimli çalışmayı sağlamak için dikkat edilecek bir diğer husus da çocuğa uygun çalışma ortamı hazırlamaktır. Çocuğun çalışma  masasının derli toplu olması odasının dikkati dağıtacak unsurlardan ( tv müzik vb ) uzak olması çalışma konsantrasyonunu arttıracaktır.

 

Verimli Çalışmanın Yaşla İlgisi

Kaliteli ve verimli çalışma süresi yaşla doğru orantılıdır. Çocuğun yaşına göre süre ayarlanmalı ve bu süre zaman içerisinde tedrici olarak uzatılmalıdır. Ödev  konusunda anne babalar sadece kılavuz, 3. sınıftan itibaren de kontrolcü rolünde olmalı; ödev tamamen çocuğun ürünü olmalıdır. Çocuğa kısa vadede gerçekleştirebileceği, ulaşması kolay hedefler koyulması çocuğun verimli çalışma motivasyonunu arttıracaktır. Onu sık sık cesaretlendirmek , ona olan güveni  vurgulamak önemlidir. Ayrıca sonucu değil süreci takdir etmek gerekir. Yazılıdan yüksek not almasını abartılı şekilde kutlamak yerine azimle çalışmasını övmek daha  yerinde bir davranış olacaktır.

Bütün bunların yanında verimli çalışma konusunda azami başayı yakalamak istiyorsak ,unutmamamız gereken belki de en önemli nokta her çocuğun farklı bir birey olduğudur. Mesela bazı çocukların dikkat süresi yaşıtlarına göre daha kısa olabilir, bazı çocuklar gece, bazı çocuklar gündüz saatlerinde ağırlıklı çalışmayı sevebilir. Her çocuk özeldir ve ona özel çalışma saatleri, çalışma yöntemleri belirlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir