HİPERAKTİVİTE VE DİKKAT EKSİKLİĞİ

Çocuğunuz bir türlü uyumak istemiyor, sürekli koltuklarda zıplamak, hoplamak mı istiyor? Okul çağındaysa ders çalışmaya bir türlü başlayamıyor başlasa da çok çabuk sıkılıp kalkıyor mu? Bu belirtileri hafife almayın. Hiperaktivite denilen rahatsızlık aslında ciddi bir nörolojik problem.

Çocukların geneli günümüzde oldukça hareketli. Her hareketli çocukta bu tanı olacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak yaşıtlarına göre daha hareketliyse, dikkati çok kısa süreliyse, aklına gelen her davranışı sonucunu düşünmeden yapıyorsa yani dürtüsel davranıyorsa hiperaktivite bozukluğu yönünden incelenmelidir.

Çocuklarda dikkat eksikliği aşırı unutkanlık, dağınıklık, odaklanamama, sürekli eşya kaybetme şeklinde kendini gösterebilir.

Çocuklarda hiperaktivite ise çocuk oturduğu yerde oturamaz, sürekli hareket halindedir. Çok konuşur, elleri ayakları sürekli hareket halindedir. Hareketlerinin sonucunu düşünmezler. Çok aceleci oldukları için bekleyemezler, sürekli söz keserler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite genelde birlikte seyreder ancak farklı tipleri vardır. Bazı durumlarda dikkat eksikliği bazı durumlarda hiperaktivite ön plandadır. Teşhisin konulması ebeveynlerin dikkatine göre farklı yaşlarda olur. Bazen teşhisin konulması yetişkinlik dönemini bile bulabilir. Tedavisi her yaşta yapılabilir.

Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı sebebi büyük oranda genetiktir. Küçük bir oranda da çevresel faktörler etki eder. Annesinde ya da babasında bu rahatsızlık görülen çocuklarda dikkat eksikliği olma ihtimali diğer çocuklara göre iki sekiz kat daha fazlalaşır.

Bebeklik döneminde Hiperaktivite Belirtileri

Bebeklerde hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtileri daha anne karnındayken aşırı hareketle kendini gösterir. Doğar doğmaz da aksilikleri üstündedir. Uyumak istemezler ve çok çabuk ağlarlar. Uyuduklarında da sese ve harekete hassastırlar. Hemen uyanırlar. Erken emekleyip yürüyebilirler. Özellikle 2 yaş sendromunu çok şiddetli geçirirler.

Okul Öncesi Dönem Belirtileri

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde okul öncesi dönem belirtileri biraz daha karmaşıktır. Çünkü bu dönemde çocukların çoğu zaten aşırı hareketli ve meraklıdır. Dikkat süreleri de yaşlarından dolayı zaten kısadır. Burada kıstas akranlarına göre öne çıkan bir aşırılık varsa gözden kaçırmamaktır. Oyuncaklarından kısa sürede sıkılırlar. Dikkatlerini verip baştan sona masal, hikâye dinleyemezler. Kreşe gidiyorlarsa kurallara uymakta zorlanırlar.

Okul Çağında Belirtiler

Okul çağında bu çocuklar oldukça zorlanırlar. 40 dakika boyunca ders dinlemek onlar için çok zordur. Sabit sırada oturmak konusunda da sıkıntı yaşarlar. Bu da öğretmeniyle çatışma yaşamasına neden olabilir. Arkadaşlarına uyum konusunda da zorlanırlar. Ayrıca ödev yapmak istememelerinden kaynaklanan birtakım problemler de vardır. Sonuç olarak zihinsel becerilerinde bir gerilik olmamasına rağmen ders başarıları düşer.

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Tedavisi

Öncelikle bu konuda bir uzmandan destek almak şarttır. Uzman, öğretmenden ve aileden gerekli bilgileri alır. Çocuğu klinik ortamda gözlemler. Farklı tahliller ve tetkikler isteyebilir. Bütün bunlarla beraber tanıyı koyduktan sonra ebeveynler ve öğretmenle beraber ortak bir tedavi planı uygulanır. Gerekiyorsa ilaç tedavisine başlar.

Tedavideki en önemli faktör ebeveyn eğitimidir. Ebeveyne çocuğa doğru davranış ve yaklaşım eğitimi verildikten sonra öğretmenin de desteği sağlanır.

Unutulmamalıdır ki bu rahatsızlık ebeveynler, öğretmen ve uzman üçlüsüyle aşılabilecek bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir