İLKOKUL 1. SINIF ÇOCUKLARINDA ÖDEV TAKİBİ

Çocuklar için de ebeveynler içinde belki de en tatsız konulardan biri ödev yapmak-yaptırmaktır. Aileler ne kadar ödeve dahil olmalılar nereye kadar destek olmalılar? Bu soruların cevapları dolaşıp durur zihinlerde.

İlkokula adım atan çocuğun yıllarca sürecek eğitim hayatı başlamıştır. Acaba nasıl bir öğrenci olacak? Başarılı olabilecek mi? Soruları kafaları meşgul etmeye başlar. Özellikle 1. Sınıfta ebeveynler panik haldedir. Olayı aşırı abartıp okumaya geçme zamanını devlet meselesi haline getirebilirler. Oysaki bunun çocuğun doğal gelişimine uygun şekilde, vaktinde gerçekleşmesi daha doğru olacaktır.

1.Sınıfta Çocuğu ve Ödev

Birinci sınıf çocukları maalesef çoğunlukla öğretmen ve anne babaların hırslarına kurban edilmektedir. Çocuklar erken okumaya geçmesi bir yarış haline dönüşmüştür. Harften cümleye (parçadan bütüne) gidilen yöntemle artık okumaya geçmek eskisine göre daha kolaydır. Zor olan okumayı geliştirmektir. Çocuk harfleri tek tek gördüğü için birleştirse de seri okumada sıkıntı yaşayabilir. Yani bu geliştirme süreci biraz zaman alan çaba ve emek isteyen bir süreçtir. İşte anne baba ve öğretmenlerin yaptığı hata da burada başlar. Okumaya geçme sürecinde çocuğu ödeve boğmak, çok üstüne girmek ondan her zaman “mükemmel”i beklemek son derece yanlış olur.

Çocuk ödevlerini yaparken ödev yapma bilinci oluşana kadar anne babayla beraber yapabilir. Burada da unutulmaması gereken nokta her çocuk kendine özeldir. Bazı çocuklar hiç uğraştırmadan, zevkle, okuldan gelir gelmez ödev yaparken bazı çocuklar ödev yapmak istemeyebilir. Aileler çocukları olduğu gibi kabul edip ödev bilinci aşılamanın farklı yollarını denemelidirler.

Ödev Yapmayı Sevdirme

1-Okuldan gelir gelmez ödevini yap demek ya da çocuk kapıdan girer girmez bugün ödev çok mu demek yanlış bir yaklaşımdır. Bu çocuğun ödevden soğumasına neden olur. Çocuğa ödev hayatın merkezine konulmadığı mesajı verilmelidir. Çocuk okuldan gelince önce dinlenmeli, kendine vakit ayırmalı, sonra ödev yapmaya başlamalıdır.

2-Ebeveynler çocukların bir türlü ödevin başında uzun soluklu oturmadığından, kıpır kıpır olduğundan şikayet ederler.10dk da bitecek ödevi birkaç saatte yapıyor diye dert yanarlar. Oysa çocuğun yaşının getirdiği bir durumdur bu. Ondan yetişkin gibi hareket etmesi beklenmemelidir. Onun dikkat süresi zaten 5-10dk. dır.

3-Ödevi eğlenceli hale getirin. Oyun şeklinde ödev yapın. Sayı çubuklarından, renkli objelerden, oyun hamurlarından yararlanın.

4-20dk çalışmanın içinde mutlaka aralar verin, şarkı söyleyin, mesela okurken dolaşmak isterse bırakın ayakta okusun.

5- Çocuğunuzu çok iyi tanıyın matematiği çok iyi olduğu halde yazısı kötü olabilir. Herkes mükemmel olmak zorunda değil. Yapabileceği en iyiyi yaptırmaya çalışın ancak her yaptığını sil derseniz yazıdan da ödevden de nefret eder.

6-Birinci sınıf ödev takibi çok önemlidir. Çocuk kendi bile yaptıysa ödevini mutlaka kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir