iyi anne olmanın sırları

İYİ ANNE OLMANIN SIRLARI

Paylaş:

İyi annenin tanımı nedir? Sevgi dolu mu, özverili mi, disiplinli mi, yoksa fedakar anne mi iyi annedir. Herkese göre iyi annenin tanımı, özellikleri farklıdır. Özellikle tecrübesiz anneler daha hamilelikten itibaren İyi anne olabilecek miyim kaygısı taşırlar. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Annelik içgüdüsel bir duygudur. Okuyan bilinçli bir anneyseniz ve psikolojik bir sorununuz yoksa kesinlikle iyi bir anne olabilirsiniz.

Ya Hata Yaparsam?

Annelerin en büyük kaygısı anlık çıkışlardan sonra duyulan pişmanlıklarıdır. Bir an da öfke halinde çocuğa kızıp, uyuduktan sonra başında pişmanlık gözyaşı dökebilirsiniz. Bilmeniz gereken bunların hepsi çok normal duygulardır. Kendinizi hırpalamayın. Kötü duygulardan arındırılan tek varlık meleklerdir siz de bir melek olmadığınıza göre hata yapabilirsiniz. Önemli olan o hatayı fark edebilmeniz. Fark edip pişmanlık duymanız da bu açıdan baktığımızda iyiye işaret diyebiliriz. Zira fark edilmeyen hata telafi edilemez. Çocukluğunu anlatan bir yetişkin annesinin ona bir kez vurduğunu anlatmıştı. Ama ilginç olan onun bilinçaltında yer eden bu vurma anı değil sonrasında annesinin onu kucakladıktan sonra özür dileyip defalarca öpmesiydi. Hata yapmak biz insanlar için ama öyle bir telafi etmeliyiz ki bunu hatayı unutturalım.

İyi Annenin Özellikleri

İlk başta dediğimiz gibi bunun kesin bir kuralı yoktur. Ancak genel geçer birkaç şeyden bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz

  • Olumlu olun. Çocuğunuza yapacağınız olumlamalara kendinizden başlayın. Ben iyi bir anneyim. Ben iyi çocuk yetiştiriyorum gibi olumlamalar gönderin bilinçaltınıza.
  • Çocuğunuzla ne kadar çok iletişim kurarsanız o kadar yakın olursunuz. Yaşına göre iletişim tekniklerini kullanın. Bebeklik ve okul döneminde oyun çağında olduğu için onunla bol bol oyun oynayın. Bu dönemde anneler altını temizleyip envai çeşit besinlerle beslemenin iyi anne olunduğunu düşünürler. Oysa çocuk bu dönemde hayatı bir oyun olarak algılamaktadır. Bırakın eviniz kirli kalsın, yemek yetişmesin ama önceliğiniz hep oyun olsun.
  • Lütfen gülümseyin. Güler yüzlü annenin yerini hiçbir şey tutmaz. Çocuk kapıdan girdiğinde gülen bir yüz görmek, evdeki bebeğinizle gözlerinizin içi gülerek konuşmanız ona tarifi imkânsız bir huzur verir.
  • Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin. Zaten kabul ediyoruz diyeceksiniz hemen. Ama aslında, sizin çocuğunuz kaç kg, boyu kaç? Sizin çocuğun dersleri nasıl? Ya da falancanın oğlu misafirlerle oturup konuşuyormuş benim çocuğum hemen odasına gidiyor gibi sözler hiç bitmez. Bilinçaltında hep bir karşılaştırma vardır. Bunu açıktan yapmasanız bile çocuğunuz hissedecektir.
  • Yemedim yedirdim içmedim içirdim saçımı süpürge ettim sözleri artık tarihe karışmalı. Çünkü çocuklara koşulsuz sevgi verirken aynı zamanda hep alan bencil bireyler olmamayı da öğretmeliyiz. Paylaşmayı öğretmeliyiz mesela. Sadece tek taraflı sizden fedakarlık görürse kendisi fedakarlık yapmayı bilemez. Dünyanın binbirli türlü haline karşı ayakta durabilmeyi becerebilecek çocuklar yetiştirmektir önemli olan.

Kimler Neler Demiş?

Bir Cevap Yazın

  Subscribe  
Bildir