OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BEYİN GELİŞİMİ

Uykunun Beyin Gelişimindeki Önemi Nedir?

Ülkemizde ne yazık ki anneler, uykunun çocukların gelişimi üzerindeki önemi konusunda yeterli bilgiye sahip değiller. Çoğu anne, çocuklarını büyütürken onların beslenesine verdikleri önemi uykularına vermiyorlar. Çocuğun uykusu ne kadar kaliteli ve kesintisiz olursa uykunun çocuğun büyümesi ve beyin gelişimi üzerindeki etkisi o kadar olumlu olur. Çocuğun gece boyu her konuda eksiksiz bir uyku çekmesi, gün boyunca yaptığı etkinlikleri etkiler. İyi bir uyku geçiren çocuklar, yeni güne öğrenmeye açık olarak başlarlar. Uyku problemi yaşayan çocukların beyin gelişimlerinde gerilik görülebilir, bu durum da çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesine engel olacaktır. Çocuklarında uyku problemi olduğunu düşünen ebeveynlerin kısa zamanda bir uzmandan yardım almaları iyi olacaktır.

 

Satrancın Zekâ Gelişimindeki Önemi Nedir?

Bugünün dünyasında yarış atı gibi yetiştirilmeye çalışılan çocuklarımızı zorlu okul hayatına hazır hâle getirmek için okul öncesi eğitimin önemi her geçen gün biraz daha ortaya çıkıyor. İçinde bulunduğumuz durum böyleyken alanında uzman kişiler ebeveynlere çocuklarının zekâ gelişimi için eğlendirip çocuğu sıkmama özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda eğitici zekâ oyunları tavsiye ediyor. Tavsiye edilen zekâ oyunlarının başında satranç geliyor. Satrançla erken yaşlarda tanışan çocukların zekâ düzeylerinde hatırı sayılır bir gelişme görüldüğü son yıllarda yapılmış olan araştırmalarda ortaya konmuştur. Satranç; çocukların hoş vakit geçirmesini, içinde bulundurduğu kurallarla kurallara uymayı öğrenmesini, dikkat ve öngörü yeteneklerinin gelişmesini sağlar.

 

Zekâ Gelişiminde Çevresel Etmenlerin Önemi Nedir?

Zekâ gelişiminde kalıtımsal özelliklerin yeri yadırganamaz, ancak çocuğunuza ideal bir ortam sunduğunuzda çevresel etmenlerin çocuğunuzun zekâ gelişiminde kalıtımsal etmenlerin yanında ne kadar da önemli bir yeri olduğunu anlayacaksınız.

 

Yapmanız Gerekenler:

  1. Çocuklarınızı üç yaşlarından itibaren anasınıflarına, yuvalara göndermekten korkmayın. Okul öncesi eğitim alan çocuklar, almayanlara göre ilköğretim eğitimine daha kolay uyum sağlayıp daha çabuk ortama ayak uydurup daha çok sosyalleşiyorlar.
  2. Çocuklarınıza çay içme alışkanlığı edindirmeyin. Çay insanda demir eksikliğine neden olur ve bu durum da zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkiler. Türk toplumunun vazgeçilmez bir parçası olan çayı elinizden geldiği kadar çocuklarınızdan uzak tutmaya çalışın.
  3. Çocuklar her konuda anne ve babalarını taklit ederler. O yüzden çocuğunuza örnek olma amacıyla yanında kitap okuma gibi ileride kazanmasını istediğiniz alışkanlıkların yolunu döşeyebilirsiniz.
  4. Çocuklarınızı televizyonun karşısına koymak yerine hayal güçlerini geliştirecek hikayeler okuyun onlara.
  5. Küçük yaştan itibaren müzik dinleterek müziğe ilgi duymalarını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir